Hogyan dönt? Az ambivertált személyiség

Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Hogyan dönt? Az ambivertált személyiség

Írta: Marton Katalin

Sokáig azt gondoltam magamról, hogy extrovertált vagyok. Aztán olyan 28 éves korom körül meg azt hittem, hogy introvertált, és az extrót csak úgy magamra erőltettem. Az elmúlt években sokat kutatok, olvasok ebben a témában is, csinálok én is teszteket az önfejlesztéseim során, hol önállóan, hol szakemberek támogatásával. Arra jöttem rá ezeknek keresztül, hogy én igazából ambivertált vagyok. Ennek tudatosítása sok dologra adott magyarázatot a huszonéves és a harmincas éveimben való működéseimre. Hála érte!

Mondhatni ennek a témának szakértője vagyok, a magam módján. Fontos felismerésem volt ezzel kapcsolatban, hogy könnyebben működök, mióta tudom ezt (is) magamról. Azokat a helyzeteket, amik korábban óriási nehézséget okoztak nekem, érzésre sokkal jobban kezelem, és így több energiám marad más dolgokra is, amik számomra fontosak. Ismerős ez neked?

Egyik diákom, akit támogattam a karrierirányai meghatározásával kapcsolatban, úgy jött el hozzám, hogy előre bocsátotta: „Kata, én tökre introvertált vagyok és lehet, hogy sokat fogunk e miatt talizni, mert nemigazán tudok hamar döntést hozni.” Mondtam, hogy rendben, akkor vágjunk bele, ez izgis lesz. :) A folyamat során sok kérdést teszek fel (ez a dolgom), és egyes kérdésekre nem mindig jön egyből válasz, főleg introvertáltság esetén. Ez (is) teljesen rendben van. Az említett diákomnál, viszont mindenre is kaptam választ, gördülékenyen haladtunk, és kezdett gyanús lenni a felvetése magával kapcsolatban. Bedobtam, hogy csináljon már egy intro-extro-ambivertált tesztet és nézzük meg hova fut ki a dolog. Láss csodát, a gyanúm beigazolódott, miszerint ambivertált személyiség ő is. Kiderült, hogy 1-1-ben (amikor kettesben dolgozik valakivel) nagyon jól teljesít, fókuszált, feladatorientált. Rendezvényeken volt már diákmunkában és ott kifejezetten szétesik a második, harmadik napra. Nem tud úgy koncentrálni, és ugyan békés embernek ismeri magát, de ilyenkor magához képest kifejezetten frusztrált és ingerlékeny lesz. Kérdésemre, hogy mi volt a motivációja, amikor ezeket a munkákat elvállalta, azt mondta, hogy jó volt a fizetés.

Konklúzió: Nem az a kérdés, hogy valaki „ilyen vagy olyan” típus, hanem hogy milyen környezetben tud igazán jól működni. A fenti példa jól mutatja, hogy a megfelelő munkakörnyezet kulcsfontosságú.

Ambivertált személyiség döntési helyzetben

Jellemzők: Egyensúlyoz a gyorsaság és az elemzés között. Szituációfüggőn alkalmazkodik. Jól kombinálja az introvertált és extrovertált módszereket.

Erősségek: Rugalmasság a különböző helyzetekben. Mindkét típus erősségeit kihasználja. Könnyen tanul és fejlődik.

Kihívások: Nehezen hozza meg a végső döntést, mert több szempontot is figyelembe vesz. Egyes helyzetekben túlzottan alkalmazkodik. Időnként túlanalizál.

Tippek: Ismerd fel, mikor kell gyorsan, és mikor lassan dönteni. Használj strukturált elemzési módszereket. Tudatosan fejleszd azt az oldalad, amelyik kevésbé domináns.

A döntéshozatal tudatos fejlesztésével mindenki megtalálja a saját optimális stratégiáját. Az iránytű mentorálás során a hozzám forduló diákok ezt a kompetenciát is képesek fejleszteni, ami a továbbtanulás, szakmakeresés során is kulcsfontosságú lesz!

Tudd meg, hogy te melyik típus vagy! :)

https://www.youtube.com/watch?v=svH6TMt15f4

Könyvek:

Daniel H. Pink: Motiváció 3.0

Szabó Renáta: Karrier és önismeret

Jean-Philippe Vidal: 50 gyakorlat az enneagram eszköztárából