Hogyan dönt? Az extrovertált személyiség

Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Shape Leaf - Talking Minds - Psychotherapist Site Template
Hogyan dönt? Az extrovertált személyiség

Írta: Marton Katalin

Követem a Psychology Refresh youtube csatornáját, ahol többek között hasznos és izgalmas tesztek kitöltésével fejleszthetem magam. Nagyon izgat ez a terület is, mert megérthetem hogyan és miért döntök úgy, ahogyan teszem azt az életem különböző területein. Mi húz be és hogyan lehetek képes arra, hogy számomra fontos helyzetekben hátra tudjak lépni párat és megfigyelni a bennem zajló gondolatkavalkádot, vagy éppen azt, miért lettem hirtelen csendes és döntésképtelen.

Amikor egy extrovertált fiatallal dolgozok, akkor az első dolog, amit megfigyelek és érzek, az az energia, amit áraszt magából. A kíváncsiság, ami benne van, teszi a mentorálási folyamatot organikussá. Nyitott mások véleményére, így amikor javaslom, hogy beszélgessen a környezetében élő, és számára fontos személyekkel a történeteikről, hogy miként választottak iskolát és szakmát maguknak, akkor gyorsan reagál, jön a „megyek, csinálom, hajrá-hajrá!” hozzáállás.

Az extrovertált döntéshozó jellemzői: Gyorsan és gyakran spontán dönt. Nyitott mások véleményére, csapatban gondolkodik. Hajlamos a kockázatvállalásra.

Erősségei közé tartoznak többek között: Gyors reagálás és rugalmasság. Magabiztosság a döntésekben. Erős kapcsolatteremtő képesség.

Milyen kihívásaik lehetnek? Impulzivitás, elhamarkodott döntések. Hajlamos figyelmen kívül hagyni a hosszútávú következményeket.

Ezek a tippek segíthetnek átlendülni a kihívásokon: Lassíts le és gondold végig a döntéseidet. Használj döntéshozatali modelleket (pl. előny-hátrány elemzés). Kérj visszajelzést másoktól.

2024-ben és 2025. január végén is voltak páran last-minute konzultáción nálam, akik halogatták a döntés meghozatalát. Az egyik közülük a felsőoktatással kapcsolatos dilemmáit osztotta meg velem. 14 nappal a jelentkezés előtt talált meg. Elmondtam neki, hogy a szűk határidő miatt az előtte álló folyamat rövid lesz, viszont annál intenzívebb és sokkal nagyobb összpontosítást igényel tőle, mint egy többalkalmas folyamat során. Láttam és éreztem rajta, hogy elszánt és készenáll szembenézni azzal, ami előtt áll. Kiderült a beszélgetésünk során az is, hogy mi volt a halogatása mögött, aminek a megfejtése végül oda vezetett, hogy 2 nap alatt felfejtette a szálakat. Semmi más nem történt csak beszélnie kellett egy számára fontos személlyel, akinek félte a véleményét. Rájött, hogy nagyonis közös nevezőn vannak, és így egy olyan jelentéktelennek tűnő, ám nagyonis jelentős súlyt tett le a képzeletbeli hátizsákjából, amire szüksége volt ahhoz, hogy a döntését felvállalja. Nagyon büszke voltam és vagyok rá!

Ez az eset emlékeztet arra, hogyha egy extrovertált személy döntésnyomás alatt van, akkor eszméletlen milyen hatékonyan képes dolgozni az adott feladaton és ezáltal magán. Mindezzel együtt mindenkit arra bátorítok, hogy szánjon időt (erre is) arra, amikor a továbbtanulásáról van szó. Sokat számít, amikor hagyjuk érni, megemésztődni a témával kapcsolatos gondolatokat, szerzett információt.

 

Linkek:

Tudtad, hogy a matematika a segítségedre van döntéshozatalkor? Nem úgy, hogy 2+2 x (4+2) = 14. A következő beszélgetés segíthet megérteni mire is gondolok: „Mindig is hülye voltam a matekhoz, nekem nincs matekos agyam” - hangzik el az ismerős mondat szüleinktől, barátainktól vagy akár a saját szánkból. Van ennek tudományos alapja? Létezik matekos és nem matekos agy? Miért fontos egyáltalán matekot tanulni? Ezekről és ehhez kapcsolódó témákról beszélgettünk a Corvinus Egyetem doktoranduszával (saját bejegyzésem: azóta már doktorrá avanzsált), Farkas-Kis Mátéval, aki a döntéseink mögött megbújó matematikai összefüggéseket kutatja. :)

https://www.youtube.com/watch?v=CeMn4rGuxpQ&t=4169s

Ultimate Personality Test | Introverted or Extroverted

Tudd meg, hogy te melyik vagy! :)

https://www.youtube.com/watch?v=svH6TMt15f4

 

Kép: pixabay